Młoda kobieta obok ekspresu do kawy w biurze

Co o nas mówią?

osoby, które karierę zawodową rozpoczynały w Lorenz
Artur Matenko

Artur

były stażysta, obecnie Kierownik Produkcji

Co skłoniło Cię do aplikowania na staż w Lorenz?

Staż Top Performers For The Future (TPF) w Dziale Technicznym rozpocząłem w listopadzie 2009 roku, jako świeżo upieczony absolwent Politechniki Wrocławskiej. Jest to na pewno trudny moment w życiu każdego młodego człowieka, ponieważ może on zaważyć na przebiegu kariery zawodowej w kolejnych latach. W moim przypadku pomógł mi fakt, że nie była to moja pierwsza profesjonalna praca w dużej firmie produkcyjnej. Jeszcze podczas studiów pracowałem jako Lider ds. Kaizen w Toshiba Television Central Europe.

Kiedy podejmowałem decyzję o stażu w The Lorenz Bahlsen Snack-World, zależało mi przede wszystkim na pracy w dużej firmie produkcyjnej, która jest liczącym się graczem na rynku pracy. Sam staż TPF również wydał mi się bardzo interesujący i raczej niespotykany w innych firmach produkcyjnych. Perspektywa poznania, jak funkcjonują niemal wszystkie działy w firmie, wydała mi się dodatkowym atutem na początku mojej kariery zawodowej. Dzisiaj, po 7 latach pracy w Lorenz, wiem, że tamta decyzja była jak najbardziej trafiona, a tego, czego nauczyłem się podczas 18-miesięcznego stażu TPF, nie nauczyłbym się w żadnej innej firmie produkcyjnej.

Z którymi obszarami firmy miałeś już okazję zapoznać się jako stażysta?

Pierwsze 2 miesiące spędziłem w centrali firmy w Poznaniu, gdzie miałem możliwość zebrania doświadczeń w takich działach jak Sprzedaż, Marketing, Logistyka czy Controlling. Przypominam, że staż odbywałem w Dziale Technicznym, więc wyobraźcie sobie, jak egzotyczna wydawała mi się praca w tych działach. Czas spędzony tam uważam za bardzo wartościowy, ponieważ nauczyłem się wielu rzeczy, które później niejednokrotnie mogłem wykorzystać w swojej pracy.

Po 2 miesiącach trafiłem w końcu do Zakładu Produkcyjnego w Stanowicach. Tutaj współpracowałem z takimi działami jak Produkcja, Jakość, Gospodarka Ziemniakami czy Utrzymanie Ruchu. Ułatwiło mi to nawiązywanie kontaktów z wieloma pracownikami, z którymi później współpracowałem. Dzięki projektom prowadzonym w tych działach poznałem specyfikę pracy w każdym z nich. Do dzisiaj niejednokrotnie mi się to przydaje.

Później miałem okazję odwiedzić nasze 3 pozostałe zakłady produkcyjne: w Skawinie k. Krakowa, a także w Neunburgu i w Hankensbüttel w Niemczech.

W jakich projektach brałeś udział? Jakie były Twoje najważniejsze zadania?

Dzisiaj, po 7 latach pracy w Lorenz, nie sposób jest sobie przypomnieć, jak wiele tych zadań/projektów było. Nawet okres stażu, kiedy moim głównym celem było głównie poznawanie firmy, wypełniony był nimi tak, że nie sposób było się nudzić. Plan 18-miesięcznego stażu był dokładnie rozpisany, a w każdym kolejnym dziale miałem do zrealizowania konkretny projekt. Właśnie dzięki temu nauczyłem się tak dużo.

W związku z tym, że ukończyłem uczelnię techniczną, najbardziej interesującym doświadczeniem było dla mnie prowadzenie projektów optymalizacyjnych bezpośrednio w dziale technicznym i produkcyjnym, m.in. optymalizowanie pracy owijarek palet, tworzenie nowego schematu przechowalni ziemniaków czy wdrażanie 5S w magazynie technicznym.

Czego nauczyłeś się podczas stażu w Lorenz? Co zrobiło na Tobie największe wrażenie?

Po pierwsze i moim zdaniem najważniejsze – to to, jak sprawne funkcjonowanie całej organizacji zależy od dobrej współpracy pomiędzy wieloma obszarami firmy, od Sprzedaży, przez Logistykę, Planowanie, Controlling, Marketing, aż po Gospodarkę Ziemniakami, Jakość, Utrzymanie Ruchu czy Produkcję. Do dzisiaj uważam, że jest to bezcenna wiedza.

Po drugie - to jak wykorzystać nabytą podczas studiów wiedzę teoretyczną w praktyce. Jak już wcześniej wspomniałem projektów i zadań realizowanych podczas 18 miesięcy stażu było wiele. Każdy kolejny dawał mi ogromne doświadczenie i wiedzę praktyczną.

Jednak największe wrażenie nie tylko podczas 18 miesięcy stażu, ale i dzisiaj robi na mnie otwartość i zaangażowanie wszystkich ludzi, jakich spotykam na swojej drodze w Lorenz. Chociaż wiem, że współpraca czasami jest trudna, a zadania bardzo wymagające, atmosfera pracy w tej firmie jest nieoceniona.

Jak wyglądała Twoja dotychczasowa kariera w Lorenz?

W trakcie programu stażowego pracowałem w Dziale Technicznym, a następnie Dziale Utrzymania Ruchu. Po zakończeniu stażu zaproponowano mi stanowisko Młodszego Specjalisty w nowo utworzonym Dziale Ciągłego Doskonalenia Produkcji. Był to najlepszy czas spędzony w The Lorenz Bahlsen Snack-World, ponieważ byłem wtedy odpowiedzialny za prowadzenie bardzo ważnych projektów inwestycyjnych w fabryce. Po tym okresie awansowałem na stanowisko Koordynatora ds. Total Productive Maintenance, kiedy to samodzielnie odpowiadałem za wdrożenie tego systemu w całym Zakładzie Produkcyjnym. Po roku zostałem Kierownikiem Wydziału Produkcyjnego i zarządzałem największą linią produkcyjną w fabryce. Po kolejnym półtora roku awansowałem na Kierownika Działu Utrzymania Ruchu (DUR) i odpowiadałem za cały park maszynowy w fabryce w Stanowicach i wszystkich pracowników technicznych. Po niespełna roku czasu pracy na stanowisku Kierownika DUR awansowałem na stanowisko Kierownika Produkcji, na którym byłem odpowiedzialny za Działy Produkcji oraz Utrzymania Ruchu. W czerwcu 2018 roku mój zakres odpowiedzialności powiększył się o kolejne obszary i do chwili obecnej odpowiadam za sześć komórek organizacyjnych w Zakładzie Produkcyjnym w Stanowicach.

Dlaczego poleciłbyś program Top Performers for The Future w Lorenz i komu?

Dlaczego - bo jest jedyny w swoim rodzaju. Nie znam drugiej firmy, która nowo zatrudnionemu pracownikowi umożliwia wnikliwe poznawanie zasad funkcjonowania całej organizacji przez okres 18 miesięcy. I nie odbywa się to przez spędzanie czasu na nudnych wykładach teoretycznych, ale przez aktywny udział w wielu różnorodnych zadaniach i projektach. Staż TPF to najlepszy sposób na rozpoczęcie swojej kariery zawodowej w dużym przedsiębiorstwie o ugruntowanej pozycji na rynku.

Komu - wszystkim studentom i absolwentom, którzy chcą rozpocząć swoją karierę zawodową w firmie, w której panuje świetna atmosfera pracy, a ludzie są otwarci i pełni zaangażowania.