Młoda kobieta obok ekspresu do kawy w biurze

Co o nas mówią?

osoby, które karierę zawodową rozpoczynały w Lorenz

Hanna Wawrzynska

Hanna

była stażystka, obecnie Lider Zespołu Lorenz Germany w Dziale Księgowości Głównej

Jestem absolwentką Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie, gdzie ukończyłam studia na kierunku Zarządzanie w Biznesie, a jako specjalność wybrałam Finanse Przedsiębiorstw oraz Rachunkowość i Audyt. W wolnych chwilach uwielbiam podróżować i aktywnie spędzać czas. Staż w Lorenz Services rozpoczęłam w 2011 roku.

 

Co skłoniło Cię do aplikowania na staż w Lorenz Services ?

Już jako studentka ostatniego roku wiedziałam, że swoją zawodową przyszłość chciałabym związać z księgowością. Byłam również świadoma faktu, że zrozumienie procesów księgowych jest o wiele łatwiejsze, gdy poznamy procesy biznesowe, jakie zachodzą w danej spółce.

Uczestnictwo w programie stażowym „Top Performers for the Future” (TPF) wiązało się z możliwością dogłębnego poznania procesów zachodzących w prawie wszystkich działach firmy. To wyjątkowa szansa - uznałam, że nie mogę jej zmarnować.

Jako że moją pasją jest nauka języków obcych – bardzo zależało mi także na pracy w międzynarodowym środowisku. Aplikowanie do programu stażowego TPF było zatem naturalną konsekwencją moich planów i oczekiwań.

Z którymi obszarami firmy miałaś już okazję zapoznać się jako stażystka?

Myślę, że łatwiej byłoby odpowiedzieć na pytanie, z którymi obszarami firmy nie miałam okazji się zapoznać w trakcie trwania programu ;-)

Pamiętam, że pierwsze dni stażu upłynęły mi na poznawaniu Działu Sprzedaży. Praca w terenie pod czujnym okiem naszych przedstawicieli handlowych (tzw. van-sellerów) była dla mnie dużym przeżyciem. Następne tygodnie stażu spędziłam poznając działy Marketingu, Zarządzania Kategorią, Planowania i Analiz Sprzedaży, a także Logistyki.

Największe wrażenie zrobił na mnie jednak wyjazd do zakładu produkcyjnego w Stanowicach. Nigdy wcześniej ani nigdy później nie widziałam takiej ilości ziemniaków w jednym miejscu. To tam zobaczyłam także, jaką drogę musi pokonać ziemniak, zanim trafi do paczki jako słona przekąska.

Kolejny etap stażu skupiał się na poznawaniu działów mojej spółki macierzystej, czyli Lorenz Services. Dogłębnie poznałam pracę działów Należności, Zobowiązań oraz Księgowości Głównej.

Ostatnim etapem był staż w działach Finansów i Controllingu dwóch największych spółek z rodziny Lorenz, czyli Lorenz Polska oraz Lorenz Niemcy. W siedzibie tej ostatniej, w Neu Isenburgu, spędziłam 3 ostatnie miesiące mojego stażu.

W jakich projektach brałaś udział, jakie były Twoje najważniejsze zadania ?

Pierwszym i najważniejszym projektem, w jakim brałam udział, było przejmowanie procesów księgowych naszej egipskiej spółki do Lorenz Services. Byłam bardzo zaskoczona, że zaangażowano mnie do tak ważnego projektu i powierzono zadania, które były nie tylko bardzo odpowiedzialne, ale także idealnie wpisywały się w mój plan rozwoju. Już jako stażystka, po zaledwie kilku miesiącach pracy, najpierw brałam udział w procesie ustalania, przejmowania, a następnie testowania poprawności działania procesów księgowych.

Kolejne projekty, w jakich brałam udział, dotyczyły optymalizacji procesów w dziale Cash Management oraz porównania struktury kosztów w zakładach produkcyjnych naszej niemieckiej spółki. Udział w każdym z tych projektów był dla mnie niezwykle cennym doświadczeniem – rozwijającym nie tylko moją wiedzę merytoryczną, ale także umiejętności związane z pracą w grupie projektowej.

Czego nauczyłaś się podczas stażu w Lorenz Services? Co zrobiło na Tobie największe wrażenie?

Przede wszystkim – zdobyłam bardzo dużą wiedzę księgową oraz w znaczący sposób poszerzyłam moją ogólną wiedzę biznesową. Zobaczyłam i zrozumiałam, jak duża praca musi zostać wykonana i jakie procesy muszą zostać uruchomione, aby na półce sklepowej mogła pojawić się paczka chipsów z logo Lorenz.

Dlaczego poleciłabyś program Top Performers for the Future w Lorenz Services swoim kolegom?

Ponieważ jest to program, który daje ogromną szansę na rozwój w wybranej przez nas specjalizacji – pozwalając przy tym na zapoznanie się z większością procesów, jakie zachodzą w firmie.

Ogromnym kapitałem na przyszłość, jaki daje udział w programie stażowym, jest także możliwość poznania pracowników wszystkich działów firmy i czerpania wiedzy od najlepszych specjalistów.

Co powiedziałabyś znajomym o stażu w Lorenz Services?

Moi znajomi wiedzą doskonale, że czas programu stażowego wspominam do dziś jako niezwykłą przygodę, która pozwoliła mi płynnie i z sukcesem rozpocząć życie zawodowe. Jestem pewna, że pamiętają, z jakim zafascynowaniem opowiadałam o kolejnych odkryciach, projektach, wyjazdach i znajomościach oraz jak wiele pozytywnej energii wynosiłam z pracy.

Jak wyglądała Twoja dotychczasowa kariera w Lorenz Services?

Po zakończeniu programu stażowego dostałam propozycję dołączenia do zespołu obsługującego Lorenz Germany jako Młodsza Księgowa ds. Księgowości Głównej Międzynarodowej. Od tego czasu bardzo intensywnie poznawałam procesy księgowe zachodzące w niemieckich spółkach – współpracując przy tym z klientem niemieckojęzycznym i biorąc udział w międzynarodowych projektach. Po upływie 9 miesięcy od zakończenia stażu objęłam stanowisko Lidera Zespołu Lorenz Germany w Dziale Księgowości Głównej.

Komu poleciłabyś program TPF w Lorenz Services?

Program TPF w Lorenz Services poleciłabym ambitnym absolwentom, którzy chcieliby związać swoją przyszłość z szeroko pojętą księgowością - osobom nastawionym na szybki rozwój, szukającym wyzwań zawodowych, ciekawych zadań i pracy w międzynarodowym środowisku.

Czy Twoje wyobrażenie o pracy księgowego po ponad czterech latach pracy w Lorenz Services potwierdziło się, czy raczej zmieniło?

Zdecydowanie potwierdziło się. Zawsze uważałam, że księgowość jest fascynującą dziedziną, która wymaga od nas ciągłego poszerzania i aktualizacji wiedzy, a co za tym idzie – nigdy nie pozwoli nam się nudzić. Pamiętam, że jeszcze jako stażystka zaskoczona byłam stopniem automatyzacji wielu procesów księgowych i rolą, jaką w dzisiejszej księgowości odgrywają zaawansowane programy księgowe i informatyczne. Teraz mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, że w dzisiejszej księgowości liczy się nie tylko znajomość przepisów, ale także umiejętność pracy z nowoczesnymi programami księgowymi. Dążenie do zrozumienia zautomatyzowanych czynności i umiejętność wykorzystania systemu jako narzędzia do ciągłego doskonalenia procesów to, moim zdaniem, kluczowe cechy, jakimi powinien wykazywać się dzisiejszy księgowy.

Co uważasz za największe plusy pracy w Lorenz Services?

Przede wszystkim – możliwość ciągłego rozwoju. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę, rozwijam i wykorzystuję swoje umiejętności oraz uczę się języków obcych. Nie do przecenienia jest fakt, że otaczają mnie osoby o ogromnej wiedzy i doświadczeniu, od których mogę się uczyć i które inspirują mnie do dalszego rozwoju. I chyba coś, co powinnam wymienić na samym początku, czyli wyjątkowa atmosfera, jaka panuje w firmie. Ale tego nie da się opisać słowami.